Żagle dla całej rodziny – jak spędzić czas na jachcie z naszymi pociechami?

Czekając na te najcieplejsze miesiące w roku, planujemy już jak spędzić następne. Do tej pory – dalekie podróże, góry, wspinaczka i inne aktywności. A może by w tym roku wybrać wodę i odpocząć?
Mazury na jachcie – brzmi zachęcająco dla każdego, ale czy wynajem jachtu z dziećmi, które trzeba mieć na oku 24/7 to dobry pomysł? Na pewno wymagający ogromnego zaangażowania oraz poświęcenia, aby był to przede wszystkim bezpieczny rejs.

czarter

Dlaczego warto zabrać dzieci na wodną wyprawę?

Jeśli żeglarstwo to Twoje hobby albo po prostu chciałbyś zająć się czymś nowym i wybrałeś właśnie tę dyscyplinę – dlaczego nie zarazić tą miłością również swoich dzieci? Nauka sportu od najmłodszych lat to najlepszy sposób, by zaszczepić bakcyla i czerpać z tego pełnymi garściami. Każda forma aktywności jest lepsza, od spędzania czasu przed komputerem, nawet jeśli miałoby to być bierne obserwowanie.

Uczy dyscypliny i samodzielności naszych pociech. To czy Twoje dziecko będzie znudzone, czy wręcz przeciwnie – żądne przygód, zależy od Ciebie. Jasno określone zasady już na początku są postrzegane inaczej niż w przypadku zasad panujących w domu.
Wiek dziecka tak naprawdę nie ma większego znaczenia. To od rodziców zależy czy będzie gotowe, by uczyć się zwijania liny i stać (oczywiście z pomocą) za sterami jachtu. Korzyści z zabrania dziecka na wyprawę wodną jest mnóstwo, jak widać możliwości także.

Jak zaplanować żeglugę z dziećmi?

Zadbaj o bezpieczeństwo. Nie ma nic ważniejszego niż poczucie bezpieczeństwa podczas takiej wyprawy z maluchami. Wyobraźnią dziecka można pracować na różne sposoby, by zachęcić do spędzania wspólnie czasu.
Zaplanuj atrakcje na każdy dzień wyprawy – najlepiej sprawdzą się zabawy pirackie. Szukanie skarbu, odkrywając jego wszystkie zakamarki nie musi być skomplikowane do przygotowania, a zapewni rozrywkę nie tylko najmłodszym. Przygotuj skarb ze starego pudełka po butach, naklej grafikę imitującą skrzynię, a do środka wrzuć czekoladowe monety i gotowe. To prawdziwa przygoda jak z pirackich bajek!

jacht

Jaki powinien być, jak go przystosować?

Wybór jachtów jest ogromny – ważne jest, aby spełniał kilka podstawowych warunków. Są to m.in.: przestronność, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Pięcioosobowa rodzina – rodzice plus trójka dzieci – wymaga przestronnego jachtu. Poza warunkami koniecznymi do wypłynięcia, które są zagwarantowane przez właściciela jachtu, możemy pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Na rynku dostępne są tzw. baby-net, czyli siatki bezpieczeństwa, które można zamontować na relingu. Cena zależy od firmy oraz wielkości jachtu, ale jeśli ma to chociaż trochę zmniejszyć obawy o nasze pociechy to dlaczego nie.

Jak przygotować dziecko do takiej wyprawy?

Im mniejsze dziecko, tym więcej rzeczy jest nam niezbędne – niestety, tak to już jest. Lepiej nie zapomnieć jedynego kocyka pod którym potrafi zasnąć. Poza takimi niezbędnikami, o których mama wie najlepiej, warto się zaopatrzyć w kamizelkę ratunkową, która musi być dostosowana do wagi i wzrostu dziecka, a do niej szelki asekuracyjne. Do skompletowania ubioru potrzebne będą jeszcze rękawki do pływania oraz buty antypoślizgowe, które świetnie się sprawdzą podczas szaleństw na powierzchni łodzi. W zależności od wyposażenia jachtu, należy przygotować się na każdą ewentualność. Co zrobić, kiedy dziecko jednak nie będzie zainteresowane żeglugą? Warto zaopatrzyć się w typowe zabawki na plaże. Poza tym, w torbie powinna się znaleźć dobrze wyposażona apteczka, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Już wiesz, że wyprawa na jacht z naszymi pociechami to nie łatwa sprawa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu spędzicie ten czas razem, bardzo aktywnie, do którego chętnie będziecie wracać wspomnieniami.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *